Impotencia predstavuje obzvlášť chúlostivý mužský problém a je definovaná ako erektilná dysfunkcia – neschopnosť dosiahnuť erekciu alebo si ju udržať. Z fyziologického hľadiska ide teda o závažný problém, ktorý môže mať negatívny vplyv na mužskú psychiku. Čo impotencia je, aké sú jej príčiny, koho sa impotencia týka a aké sú jej príčiny, si povieme v nasledujúcich riadkoch.
Čo je impotencia?
Impotencia, z latinčiny Impotentia, znamená neschopnosť muža k pohlavnému styku, neschopnosť stoporenia penisu a neschopnosť ejakulácie. Občasné zlyhanie v posteli však neznamená, že ochorením trpíte. Za impotentného sa môžete považovať vo chvíli, ak vaše problémy pretrvávajú dlhšie než 6 mesiacov.
Impotencia v súčasnosti postihuje stále viac mužov v mladšom veku. Hlavnou príčinou sú nesprávny životný štýl, nadmerné fajčenie či požívanie alkoholu. Jednou z príčin môže byť aj ohrievanie oblasti rozkroku (položený notebook na stehnách, nosenie mobilu vo vreckách či časté horúce kúpele).
Ako teda spoznať, že ide o impotenciu? Ako už bolo povedané, vplyv má primárne na stoporenie penisu, nie však na sexuálnu túžbu alebo na schopnosť dosahovať orgazmus. Impotencia tiež nesúvisí so neplodnosťou, muž je normálne plodný a je schopný mať vlastných potomkov.
Nie každý neuspokojivý pohlavný styk hneď znamená, že muž trpí impotenciou. Občasné zlyhanie, či už z dôvodu únavy alebo z viac alkoholu, sa stane raz za čas každému. O impotencii však hovoríme, keď skončí cca 50 až 75 % pokusov o pohlavný styk neúspechom.
Príčiny
Nájsť pravú príčinu impotencie môže byť častokrát veľmi komplikované. Veľmi častým pôvodcom býva psychika. Únava, stres, vyčerpanie, hádky, partnerské problémy, depresie a psychický tlak patria k najvýznamnejším spúšťačom problémov s erekciou. S každým ďalším neuspokojivým sexuálnym zážitkom je muž čoraz viac frustrovanejší, čo negatívne vplýva na jeho psychiku. Pokiaľ muž dokáže erekciu dosiahnuť pri masturbácii, problém je naozaj len psychického rázu.
Medzi ďalšie najčastejšie fyzické alebo organické príčiny problémov s potenciou patria cukrovka, obezita, problémy so štítnou žľazou a obličkami, poškodenie ciev a nervov, vysoký tlak, vysoký cholesterol, poruchy spánku, nízka hladina testosterónu, niektoré pooperačné stavy či onkologické ochorenia.
Rizikovými faktormi pre príčinu impotencie sú aj vyšší vek, nesprávna životospráva, nadmerné pitie alkoholu, fajčenie či užívanie niektorých liekov ako antidepresíva, chemoterapeutiká, lieky na žalúdočné vredy či diuretiká. Erektilná dysfunkcia môže súvisieť aj so srdcovou chorobou. Je to z toho dôvodu, že na cievach penisu sa väčšinou s predstihom prejaví ateroskleróza, teda ich kôrnatenie. A tá skôr či neskôr začne ohrozovať aj srdce. Podobne sa môžu prejaviť aj nezhubné zmeny na prostate alebo v krajnom prípade nádorové ochorenia. Príznaky impotencie preto neradno podceňovať.
Impotencia môže mužov postihnúť nielen vplyvom ochorenia, ale aj po úraze, najmä v oblasti miechy a panvy. Ak dôjde vplyvom úrazu k porušeniu ciev a nervov, má to negatívny vplyv práve na mužskú potenciu.
Pri podozrení navštívte lekára
Aby vám mohol lekár diagnostikovať impotenciu, musíte ho najprv navštíviť. K urológovi sa môžete objednať aj sami, žiadanku od praktického lekára nepotrebujete. Pri prvotnom vyšetrení prebieha anamnéza – rozhovor s pacientom, počas ktorého lekár zistí potenciálne príčiny choroby a to, či impotencia nie je spôsobená „len“ psychologickými faktormi, ktoré sa dajú pomerne jednoducho odstrániť.
Následne podstúpite urologické vyšetrenie, ktorého súčasťou je vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánov i prostaty a odber krvi pre zistenie hladiny mužských pohlavných hormónov. To je asi najmenej príjemná časť návštev, inak vyšetrenie prostaty nebolí.
V rámci laboratórneho vyšetrenia sa ďalej skúma hladina glykémie, hormonálne hladiny, prípadne aj hodnoty spermiogramu.
Liečba impotencie
Liečba liekmi
Farmakologická liečba je najčastejšou formou liečby, terapie. Pacient dostáva lieky na uvoľnenie hladkého svalstva. Účinnú úlohu v tomto prípade zohráva látka sildenafil, známa ako Viagra, ktorá je, samozrejme, na lekársky predpis. Ak ani tie najlepšie lieky nezaberú, je možné účinnú látku aplikovať injekčne do penisu, prípadne zavedením do močovej trubice. Pacient dostáva prostaglandín E1 – tkanivový hormón, ktorý má za úlohu rozšíriť cievy a zároveň uvoľniť svalstvo. Modernejšou liečbou impotencie je takzvaná rázová vlna – funguje na podobnom princípe ako ultrazvuk – zlepšuje prekrvenie, pretože dochádza k zvýšeniu prietoku krvi cievami a k ich regenerácii.
Terapia
Táto forma liečby slúži pri psychických príčinách. Niekedy môže psychoterapeut odporučiť aj párovú terapiu (pokiaľ za príčinami impotencie stojí partnerská kríza).
Chirurgická liečba
Krajným riešením liečby impotencie je liečba chirurgická, kde sa do penisu zavádza špeciálny penisový implantát. Zákrok je invazívnou metódou, ktorá má svoje riziká a preto by sa k nemu malo aj tak pristupovať.
Prevencia impotencie
Vhodnou prevenciou proti impotencii je už od mladosti dodržiavať zdravý životný štýl, správne sa stravovať, mať dostatok pohybu, spánku a obmedzovať alkohol či cigarety.
Na trhu dnes však existujú aj ďalšie produkty na podporu potencie. Ide o obľúbené voľne dostupné výživové doplnky značky Stoporex® Klasik a Stoporex® Prolong, bez lekárskeho predpisu, ktoré obsahujú 100% prírodné extrakty (výťažky z prírodných afrodizikálnych rastlín ako maca, saw palmetto, tribulus terrestris), ktoré taktiež obsahujú zinok a aminokyseliny, prospešné pre sexuálne zdravie, výkonnosť, podporu potencie, erekcie a výkonnosti. Objednáte ich ľahko a diskrétne, z pohodlia domova. Vo forme tabliet ich môžete užívať aj dlhodobo a uvidíte, že viditeľné výsledky sa čoskoro dostavia. Samozrejme, nejde o lieky, sú to výživové doplnky – no čo tak priradiť k magnéziu, vitamínom či kolagénu aj Stoporex®? Odporúčania mužov hovoria za všetko.