Dokáže hypnóza liečiť erektilnú dysfunkciu?

Dokáže hypnóza liečiť erektilnú dysfunkciu

Erektilná dysfunkcia môže byť jedným z najnepríjemnejších fyzických problémov, ktoré sa mužovi môžu prihodiť. Nemožnosť dosiahnuť alebo udržať si erekciu, zatiaľ čo pociťujete sexuálnu túžbu, je psychicky frustrujúce a môže narušiť vzťah i s tým najchápavejším partnerom. Erektilná dysfunkcia môže mať psychologické alebo zdravotné príčiny, často je však kombináciou oboch.

 

„Ak je muž schopný dosiahnuť a udržať si erekciu za určitých okolností, napríklad pri sebastimulovaní, ale za iných okolností to nejde, napríklad pri styku s partnerom, potom je pôvod erektilnej dysfunkcie psychologického charakteru,” hovorí MUDr. Adam Ramin, urologický chirurg a lekársky riaditeľ urologických špecialistov na rakovinu v Los Angeles. „A dokonca aj v prípadoch, keď je príčina čisto fyziologická, napríklad ide o vaskulárny problém ovplyvňujúci prietok krvi, i vtedy existuje aj psychologický prvok,“ dodáva.

 

Tieto slová naznačujú, že vaša myseľ zohráva dôležitú úlohu pri prekonávaní erektilnej dysfunkcie, a to bez ohľadu na jej pôvod. Skutočnosť je taká, že mnoho mužov s erektilnou dysfunkciou hlási pozitívne výsledky pri schopnosti dosiahnuť a udržať si erekciu, ak podstúpili hypnózu.

 

Fyzické príčiny erektilnej dysfunkcie

 

Erekciu dosiahnete vtedy, keď cievy prinášajúce krv do penisu, nasajú krv a stlačením uzatvoria žily, ktoré umožňujú krvi cirkulovať späť do tela. Obsiahnuté krvné a erektilné tkanivá formujú a udržujú erekciu.

 

Erektilná dysfunkcia sa vyskytuje vtedy, keď do penisu prúdi dostatočné množstvo krvi na to, aby sa udržal v stoporenom stave dostatočne dlho pre trvalé prenikanie. Medzi príčiny zdravotného charakteru patria kardiovaskulárne stavy, ako je tvrdnutie ciev, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol, pretože všetky tieto stavy negatívne ovplyvňujú prietok krvi.

 

Poruchy neurologickej povahy môžu tiež prerušiť nervové signály a tým zabrániť erekcii. I cukrovka môže hrať úlohu pri erektilnej dysfunkcii, pretože jedným z dlhodobých účinkov tohto ochorenia je poškodenie nervov. Existujú určité lieky, ktoré pomáhajú pri erektilnej dysfunkcie, vrátane antidepresív a liekov na vysoký krvný tlak.

 

Muži, ktorí sú fajčiarmi, zvyčajne vypijú viac ako dva alkoholické nápoje denne a majú nadváhu. Preto je u nich väčšie riziko postihnutia erektilnou dysfunkciou. Pravdepodobnosť tohto ochorenia sa tiež zvyšuje s vekom. Zatiaľ čo u mužov okolo päťdesiatky je výskyt erektilnej dysfunkcie na úrovni asi 4%, v šesťdesiatke toto ochorenie postihuje už každého piateho muža. Vo veku 75 rokov má problémy s impotenciou už každý druhý muž.

Akú rolu hrá mozog?

V istom zmysle môžeme povedať, že erekcia začína v mozgu. Erektilná dysfunkcia môže byť tiež spôsobená:

  • negatívnymi sexuálnymi skúsenosťami z minulosti
  • pocitmi hanby týkajúcimi sa sexu
  • okolnosti konkrétneho stretnutia
  • nedostatok intimity s partnerom
  • zaťažovacie (stresové) faktory, ktoré nemajú so sexom nič spoločné

 

Pripomínanie si jedného zážitku s erektilnou dysfunkciou môže viesť k ďalším podobným zážitkom.

 

„Erekcia sa začína, keď dotyk alebo myšlienka podráždi mozog, aby ten vyslal signály vzrušenia do nervov penisu,” vysvetľuje MUDr. Kenneth Roth, urológ na Urológii severnej Kalifornie. „Hypnoterapia je čisto psychologickej povahy a môže významne prispieť k liečbe zmiešaného pôvodu,“ dodáva.

 

Dr. Ramin súhlasí: „Či už je problém fyziologického alebo psychologického pôvodu, psychologický aspekt je poddajný hypnóze a relaxačným technikám.”

 

Jerry Storey je certifikovaný hypnoterapeut, ktorý sám trpí erektilnou dysfunkciou: „Mám už 50 rokov a prvý infarkt som prekonal, keď mi bolo tridsať,” hovorí. „Viem veľmi dobre, že erektilná dysfunkcia môže byť kombináciou psychologických, neurologických a fyziologických faktorov. V mnohých prípadoch zdravotné postihnutie vedie k psychologickému nárastu fyziologických problémov. A začnete mať pocit, že to proste nedáte, a to sa vtedy naozaj stane skutočnosťou.” Storey vydáva videá na pomoc mužom pri prekonávaní erektilnej dysfunkcie.

Zerex prírodne liečenie problémov s erekciou

Zerex je overený produkt resp. tabletky na erekciu bez receptu. Ide o prípravok prírodného zloženia. Skúsenosti so zerexom a recenzia je na tejto webovej stránke.

Hypnoterapia ako riešenie

Licencovaná hypnoterapeutička, doktorka Seth-Deborah Rothová, odporúča najprv pracovať priamo s hypnoterapeutom osobne alebo prostredníctvom videokonferencie, aby ste sa naučili, ako si hypnotické cvičenia precvičíte sami na sebe.

Rothovej jednoduché samohypnotické cvičenie začína uvoľnením, potom sa jemne zameriava na vytvorenie a udržanie erekcie. Keďže úzkosť je veľmi kritickou zložkou erektilnej dysfunkcie, táto technika sa začína asi päťminútovou relaxácie so zatvorenými očami.

„Zatvorte oči a uvoľnite ich takým spôsobom, že si ich predstavíte tak ťažké a uvoľnené, ako by sa ani nedokázali otvoriť. Takto pokračujte a vzdajte sa tomu pocitu, že sa vaše oči jednoducho neotvoria a vsugerujte si, aké ťažké sú. Potom sa ich pokúste otvoriť a uvidíte, že to nedokážete,” vysvetľuje Rothová.

Doktorka ďalej odporúča niekoľko minút sa zameriavať na predĺženie relaxácie, a to s každým nádychom a výdychom.

Akonáhle sa poriadne uvoľníte a ľahučko dýchate, zamerajte sa na predstavu o svojom partnerovi v zmyslových detailoch. „Predstavte si, že máte ovládač, ktorým môžete zvýšiť prítok krvi do vášho penisu. Stačí stlačiť len jeden gombík a ten tok sa automaticky zvyšuje.” popisuje Rothová.

Vizualizácia pomáha udržať erekciu. Rothová navrhuje, aby ste zovreli svoje paste a predstavili si ako silná môže byť vaša erekcia. „Pokiaľ sú vaše päste zovreté, ani vaša erekcia neochabne,” tvrdí. Tieto zovretí päste môžu tiež vytvoriť spojenie s partnerom, keď sa chytíte za ruky.

Rothová tiež dodáva, že hypnoterapia sa nemusí zamerať výlučne na dosiahnutie erekcie, ale aj na psychologické problémy, ktoré jej bránia. Ako príklad uvádza: „Niekedy môžu byť pri hypnoterapii uvoľnené predchádzajúce škodlivé skúsenosti. Vrátenie sa k tomuto zážitku a jeho privolanie je prínosom takéhoto sedenia. Mozog nepozná rozdiel medzi realitou a predstavivosťou, takže v hypnóze si dokážeme veci predstaviť inak.”

Erektilná dysfunkcia môže byť prvým príznakom závažného problému, akým sú kardiovaskulárne ochorenia alebo cukrovka. Dr. Ramin nalieha na každého, kto ňou trpí, aby okamžite vyhľadal lekársku pomoc, a to bez ohľadu na jej pôvod.